بزرگترین مجموعه فروش سود کاستیک بصورت کلی در کشور

بزرگترین مجموعه فروش سود کاستیک به صورت کلی در کشور به عرضه انواع محصول مشغول است. در این مجموعه فروش سود پرک به صورت عمده و بسته بندی شده انجام می شود. معمولا محصولات با کیفیتی در این مجموعه به فروش می رسد. انواع محصول مانند سود کاستیک گرانول، سود پرک تهران، سود کاستیک پرک، و… را می توان در این مکان تهیه کرد. شما می توانید با مراجعه به این مکان از قیمت سود سوز آور مطلع شوید.

بزرگترین مجموعه فروش سود کاستیک بصورت کلی در کشور

سود کاستیک چیست و چه کاربردی دارد ؟

سود کاستیک چیست و چه کاربردی دارد ؟ سود کاستیک چیست و چه کاربردی دارد؟

سود کاستیک یک ماده شیمیایی بدون بو و سفید رنگ است. محلول سود کاستیک در آب قلیایی و به شدت خورنده بوده این محصول به دلیل خاصیت قلیایی و همچنین حل کنندگی چربی که دارد کاربردهای فراوانی در صنایع مختلفی دارد که ما در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • در صنایع رنگ رزی 
 • در تولید کارتن و کاغذ 
 • در صنایع چرم و نساجی 
 • در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی 
 • در خنثی سازی اسید در باطری سازی 
 • در صنایع غذایی، صنایع شیر، کنسرو سازی  
 • در صنایع داروسازی، الکل سازی، و آرایشی و بهداشتی 
 • در صنایع فلزی و تولید شیشه روی آلومینیوم، گالوانیزه و آبکاری 

دستورالعمل ایمنی سود کاستیک و کمکهای اولیه هنگام برخورد با پوست بدن

دستورالعمل ایمنی سود کاستیک و کمکهای اولیه هنگام برخورد با پوست بدندستور العمل ایمنی سود کاستیک و کمک های اولیه هنگام برخورد با پوست بدن می تواند شامل موارد زیر باشد: 

انواع سود سوز آور در تمامی جهات از جمله حالت محلول به صورت سود مایع به شدت خورنده است در هنگام برخورد با پوست و یا چشم سوختگی های شدیدی ایجاد می کند. تماس سود با چشم می تواند آسیب دائمی به چشم بزند حتی ممکن است باعث کوری چشم شود در پی تماس با چشم برای جلوگیری از آسیب جدی باید سریعا شروع به شست و شو آن کنید بنابرین فواره چشم شو باید در نزدیکی محلی با سود سوز آور کار می شود نصب گردد.

در هنگام استفاده از این ماده شیمیایی حتما از کلاه و لباس، عینک ایمنی، استفاده شود. اگر انواع سود سوز آور با پوست برخورد کرد باید محل آلوده شده را سریعا با استفاده از دوش ایمنی با آب بشویید پوستی که تحت تاثیر سود سوز آور قرار گرفته است را به مدت 30 دقیقه با آب جاری شست و شو دهید در حین شست و شو لباس ها را از تن در آورید اگر چشم ها در معرض سود قرار نگرفته تا زمانی که سر و موها را به صورت کامل نشسته اید عینک ایمنی را از چشم جدا نکنید.

مشخصات فنی سود کاستیک و کاربرد آن در صنعت

مشخصات فنی سود کاستیک و کاربرد آن در صنعتمشخصات فنی سود کاستیک شامل موارد زیر می شود:

 • نام شیمیایی: سدیم هیروکسید 
 • اسامی مترادف با سدیم هیدرو کسید: سود سوز آور، سود کاستیک، کاستیک سودار 
 • خلوص: سود پرک 98 درصد 
 • شکل ظاهری: سدیم هیدرو کسید به صورت پرک و پولکی شکل موجود می باشد.
 • وزن مولکولی: 40/01
 • نقطه ذوب: 12 درجه سانتی گراد ( محلول 50 درصد) 62 درجه سانتی گراد( محلول 70 درصد _ 73 درصد) 
 • نقطه جوش: 140 سانتی گراد ( محلول 50 درصد) 
 • دانسیته نسبی: 1/ 53( محلول 50 درصد) 
 • حلالیت در آب: 109 گرم در 100 میلی متر در دمایی 20 درجه سانتی گراد
 • حلالیت در مایعات: در اتانول، متانول، گلیسرول حل می گردد.
 • فشار بخار: 1.5 میلی متر 

از کاربرد های کاستیک سودا (سود پرک) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنایع غذایی 
 • صنایع فلزات 
 • صنایع آبکاری 
 • صنایع داروسازی 
 • صنایع بهداشتی 
 • صنایع الکل سازی 
 • صنایع شوینده 
 • صنایع نساجی 
 • صنایع آلومینیوم 
 • صنایع پتروشیمی 

روش صنعتی تولید سود پرک و کاربردهای آن

روش صنعتی تولید سود پرک و کاربردهای آن روش صنعتی تولید سودپرک به صورت زیر می باشد:

بیش از95 درصد ظرفیت تولید کلر و تقربیا 100 درصد ظرفیت تولید سدیم هیدرو کسید ( سود کاستیک، یا سودپرک) بر اساس فرآیند هیدرولیز آب نمک می باشد. در این فرآیند محلول سدیم هیدروکسید و هیدروژن ( هیدروژن گازی) تجزیه می شود. اگر به جای استفاده از آب نمک از محلول کلسیم کلرید یا پتاسیم کلرید به عنوان ماده اولیه استفاده شود. محلول واکنش به جای سدیم، حاوی کلسیم و پتاسیم خواهد بود. همچنین فرآیندهایی وجود دارد که هیدروژن کلرید مایع را به هیدروژن و کلر و یا سدیم کلرید ذوب شده را به کلر و سدیم فلزی تبدیل می کنند. کاربرد این ماده شیمیایی شامل موارد زیر می شود:

سود پرک در صنایع نساجی:  از این ماده به منظور فرآوری کتان و رنگرزی الیاف مصنوعی مانند نایلون، و پلی استر استفاده می شود. سود پرک در شوینده ها، سود پرک در صنایع معدنی، صنایع شیر، کنسرو سازی، نوشابه سازی، کارخانه قند و شکر، آلومینیم، گالوانیزه و آبکاری، باطری سازی، و…. استفاده می شود.

انواع سود سوز آور و نحوه تولید و کاربرد آن در صنعت

انواع سود سوز آور و نحوه تولید و کاربرد آن در صنعت انواع سود سوز آور شامل سه مورد است:

 • سود مایع (سود کاستیک مایع)
 • سود کاستیک جامد 
 • سود پودری 

نحوه تولید سود سوز آور: صنعت کلر آلکالی جزو صنایعی محسوب می شود که هدف آن تولید گاز کلر و مواد قلیایی، هیدروکسید سدیم، و یا هیدروکسید پتاسیم به وسیله الکترولیز محلول های نمکی است. فناوری اصلی به کار گرفته شده در این صنعت سل های الکترولیز جیوه ای، دیافراگمی و غشایی است که عمدتا از کلرید سدیم به عنوان خوراک استفاده می شود.

فرآیند سل دیا فراگمی و فرآیند سل جیوه ای قدیمی تر و فرآیند سل غشایی تکنولوژی جدید تری است با پیدایش فرآیندهای تولید سود سوز آور و گاز کلر به روش الکترولیز جیوه ای و شناسایی اثرات زیانبار مصرف جیوه و مشکلات مربوطه آن چه به لحاظ زیست محیطی و چه از منظر اقتصادی مهم است. هم اکنون این فرآیند جیوه ای یکی از معضلات و دغدغه های مهم پیش روی صنایع به خصوص صنعت پتروشیمی است.

کاربرد این ماده شیمیایی در موارد مانند: برای تهیه خمیر کاغذ در صنعت کاغذ سازی استفاده می شود.

در صنایع الکل سازی،صنایع دارو سازی، صنایع فلزات، در صنایع آبکاری، و….کاربرد دارد.

بررسی کاربردی سود پرک و سود مایع و تفاوت های آن ها

بررسی کاربردی سود پرک و سود مایع و تفاوت های آن ها بررسی کاربردی سود پرک و سود مایع و تفاوت های آن ها 

این محصول به خاطر آنالیز خلوص سود کاستیک یا سود پرک در صنایع مانند چربی گیر صنعتی، صنایع کاغذ سازی، حل کردن سنگ معدن بوکسیت برای تولید آلومینیم، و…. استفاده می شود.

سود مایع و پرک از لحاظ فیزیکی متفاوت اند و دلیل تولید سود پرک این است که بتوان با کاهش حجم، نگهداری و حمل و نقل آن را آسان نمود. 

حمل و نقل سود پرک نسبت به مایع آسان تر است زیرا در مقدار تناژ بالا می توان با حجم کمتری آن را حل نمود. هزینه حمل و نقل سود پرک نسبت به سود مایع کمتر است زیرا خلوص آن بیشتر است و بعد از حل کردن در آب می توان مقدار بیشتری سود مایع بدست آورد. انبار و نگهداری سود پرک از سود مایع آسان تر است زیرا آن ها را در کیسه های مخصوص حمل می کنند ولی سود مایع باید تحت شرایط خاص و دور از مواد شیمیایی دیگر نگهداری می شود. 

همچنین سود سوز آور باید از اسید، فلزات، مواد منفجره، پو اکسید های آلی و غیره جدا شود سود پرک نسبت به سود مایع آلودگی کمتری را جذب می کند. سود پرک نسبت به سود مایع خطرات کمتری دارد، و ایمن تر است.

ماده شیمیایی کاستیک سودا و روشهای تولید آن

ماده شیمیایی کاستیک سودا و روشهای تولید آن ماده شیمیایی کاستیک سودا دارای فرمول شیمیایی NaoH است. کاستیک سودادر ماده ای جامد و سفید رنگ به عنوان یک باز قوی، یکی از مواد شییمایی صنعتی بسیار مهم شناخته می شود. روش های تولید این نوع محصول به سه صورت انجام می شود:

 1. استفاده از فرآیند غشایی 
 2. استفاده از فرآیند دیا فراگم 
 3. استفاده از فرآیند جیوه ای 

در فرآیند غشایی از بسیاری جهات شبیه به فرآیند دیا گرام است با این تفاوت که در این فرآیند اطراف هر یک از الکترود های قرار گرفته در محلول به جای دیا فراگم توسط غشا وجود دارد.

رقابت برای خرید سود کاستیک در بازارهای جهانی

رقابت برای خرید سود کاستیک در بازارهای جهانی رقابت برای خرید سود کاستیک در بازار های جهانی به شدت بالا رفته است. به طوری که می دانیم بیشتر صنایع برای تولیدات خود به این ماده شیمیایی نیاز دارند. این باعث شده صنایع مختلف برای تامین محصول مورد نیاز خود به سوی تولید کنندگان برتر این محصول بروند.

همین سبب شده رقابت شدیدی بین این تولید کنندگان و خریداران به وجود آید و هر تولید کننده برای این که خریداران بیشتری را به سوی خود جذب کند اقدام به تولید محصولات با کیفیت کرده اند.

روش تولید سدیم هیدروکسید و جایگاه اقتصادی آن

روش تولید سدیم هیدروکسید و جایگاه اقتصادی آن روش تولید سدیم هیدرو کسید به دو روش انجام می شود:

 • آب آهک سودا 
 • الکترولیک 

در روش اول آب آهک ( ca)oH) 2) را با سدیم کربنات یا سودا اش ( Na2com) وارد عمل می کنند و هیدرو کسید سدیم تولید می شود کربنات کلسیم ته نشین می شود. مخلوط حاصل را حرارت داده تا دی اکسید کربن را جدا نمایند. در نتیجه آهک ( cao) دوباره بدست می آید و مجددا وارد چرخه واکنش می شود. روش آب آهک سودا در سال های قبل بیشتر متداول بوده ولی اکنون از این روش کمتر استفاده می شود به جز مواردی که محصول فرعی کربنات سدیم را با اضافه کردن آهک مجدا قلیایی کرده به هیدرو کسید تبدیل می کنند.

درروش الکترولیتی جریان مستقیم از میان محلول( نمک کلرید سدیم) و در سل های مخصوص که برای این منظور طراحی شده است عبور می کند. آب نمک به وسیله جریان الکتریسته تجزیه می شود.

بررسی جایگاه اقتصای این محصول:

در سال های متمادی تولید سود کاستیک هم برای تولید کننده های کلر الکترولیتیتی و هم برای صنایع سولا سودا، آمونیاک مفید و پر منفعت بوده است. در مورد دوم مقادیر زیادی از سود کاستیک به وسیله ترکیب و اصلاع سودا اش با دوغاب آهک تولید می شود. در اوایل مقادیر زیادی از سود کاستیک از سودا اش در مقایسه با روش الکترولیتیکی خیلی بیشتر انجام می شد هر چند همان طوری که میزان در خواست مصرف کلر بیشتر انجام می شد. همان طوری که میزان در خواست مصرف کلر بیشتر می شد قیمت ها به منظور رقابت با سودا اش کاهش یافت.

از آن جا که صنایع آلومینیومی کاملا سود کاستیک را به جای سوداش جایگزین کرده اند. سایر عملیاتی که می تواند از این ماده استفاده کند. شامل منو مرهای وینیل و کلرید وینیل و کلرید وینیل، هیدروکربن های کلردار شده، گلیسرین و گلیکول ها، فسفات ها و سیلیکات ها، فلوئورید سدیم، می باشد. از آن جای که سود کاستیک و کلر محصولات فرعی می باشند به نسبت های متفاوت به وسیله روش های الکترولیتیکی تولید می شوند مشکل اصلی تولید کننده ها نوسان درخواست این موارد می باشد زیرا انبار کردن آن ها از لحاظ اقتصادی برای مدت زیادی مقرون به صرفه نیست در حال حاضر همه تولید کننده ها به مقدار کم هر دو ماده را عرضه می کنند.

تفاوت های سود مایع ، سود پرک کاستیک سودا

تفاوت های سود مایع ، سود پرک کاستیک سودا تفاوت های سود مایع، و سود پرک کاستیک سودا شامل موارد زیر می شود:

 • سود مایع در هوای سرد منجمد می شود که باعث می شود در مناطقی که هوا سرد است تقاضا برای سود پرک بیشتر شود.
 • سود پرک نسبت به سود مایع آلودگی کمتری را جذب می کند زیرا سود مایع با تانکرهای حمل 22 _ 25 تنی و بشکه ها در تماس است که این مورد نقش مهمی در آلودگی سود مایع دارد.
 • سود پرک نسبت به سود مایع خطرات کمتری دارد ایمن تر است.
 • برای صادرات با توجه به حمل آسان تر سود پرک نسبت به مایع و آلودگی کمتر آن اختلاف کمتری در آنالیزهای مبدا و مقصد مشاهده خواهد شد.
 • انالیز خلوص سود کاستیک با آنالیز سود مایع متفاوت است.

عوارض وخطرات سود سوز آور بر بدن انسان

عوارض وخطرات سود سوز آور بر بدن انسانعوارض و خطرات سود سوز آور بر بدن انسان:

سود پرک بسیار خورنده است و قادر به ایجاد سوختگی شدید با زخم های عمیق و اسکار دائمی را دارد. این ماده می تواند به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کرده و تا زمان کامل آن به خوردگی ادامه خواهد داد شدت صدمه به غلظت محلول و مدت زمان تماس بستگی دارد.

مطالعات نشان می دهد که یک محلول 4 در صد از سود پرک به مدت 15تا 18 دقیقه روی بازوی فرد باعث می شود که از تخریب سلول های لایه سخت خارجی پوست در عرض 15 دقیقه شروع به نابودی کامل و تمام لایه های پوست به مدت 60 دقیقه می کند.

روش های استفاده از سود سوز آور وسود پرک در صنعت

روش های استفاده از سود سوز آور وسود پرک در صنعتروش های استفاده از سود سوز آور و سود پرک در صنعت های مختلف با هم فرق می کند برای نمونه به چند مورد اشاره کرده ایم:

 • شرکت تولید کننده مواد شیمیایی از سود پرک برای تولید و تهیه مواد شیمیایی استفاده می کند.
 • تنظیم pH آهک به عنوان ماده پر کننده
 • شیرین سازی زیتون
 • کنترل پساب و فاضلاب
 • چربی زدایی در شومینه
 • خنثی سازی در باطری سازی
 • به عنوان عامل سفید کننده و پرزگیر در منسوجات
 • شست و شوی تانکرهای حمل و نقل مواد نفتی
 • آبکاری فلزات
 • سنتز الیاف مصنوعی ابریشم در صنعت نساجی
 • بازیافت پلاستیک
 • شست و شوی مخازن و لوله ها
 • کاربرد سود پرک در صنعت آلومینیوم برای رسوب گذاری آلومینیوم ها استفاده می شود.
 • و به عنوان براق کننده شیمیایی محصولات آلومینیومی، و…. هم کاربرد دارد.

مجموعه سودا پارچه شما را به خرید بهترین محصولات پارچه دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید